RSS feed for Alastair
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chef

Chef

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

1988
×
Edit this entry  
13
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hotaru

Hotaru

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★
Edit this entry  
06
50/50

50/50

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
½
Edit this entry  
04
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The Brym

The Brym

2016
×
Edit this entry  
30
Wind Through a Tree

Wind Through a Tree

2015
×
Edit this entry  
30
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Niandra

Niandra

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Edit this entry  
24
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cargo

Cargo

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Edit this entry  
16
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Edit this entry  
10
Disobedience

Disobedience

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry