NoirPineapple has logged 48 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Luxo Jr. Pencil Test

Luxo Jr. Pencil Test

1986
×
★★½
Edit this entry  
28
Surprise

Surprise

1991
×
★½
Edit this entry  
28
Up and Down

Up and Down

1991
×
★★
Edit this entry  
28
Light and Heavy

Light and Heavy

1991
×
★★
Edit this entry  
28
Front and Back

Front and Back

1991
×
★★
Edit this entry  
28
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★½
Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tweet

Tweet

2015
×
★½
Edit this entry  
25
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
The Making of Annihilation

The Making of Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Is My Palm Read

Is My Palm Read

1933
×
★★
Edit this entry  
20
Betty Boop's Crazy Inventions

Betty Boop's Crazy Inventions

1933
×
★★½
Edit this entry  
20
Betty Boop's Ker-Choo

Betty Boop's Ker-Choo

1933
×
★★★
Edit this entry  
19
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Betty Boop's Museum

Betty Boop's Museum

1932
×
★★½
Edit this entry  
13
Interlude

Interlude

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★
Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★
Edit this entry  
08
REW-FFWD

REW-FFWD

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
★½
Edit this entry  
07
Tangled

Tangled

2010
×
★★½
Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
The Void

The Void

2016
×
★★
Edit this entry  
05
I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

1932
×
★★½
Edit this entry  
04
Eager

Eager

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Edit this entry