• Akakiri

    Akakiri

    ★★★★

    oh dam 🤭

    We need more of these asap. Hopefully some sequels, too. Perhaps the future of Star Wars is brighter than we feared.

  • Lop & Ochō

    Lop & Ochō

    ★★★★

    I can’t believe these Japanese-infused Star Wars concepts exist as anything more than some random fanart. I love it.

    Every other Star Wars show can fuck off. 😌

  • The Ninth Jedi

    The Ninth Jedi

    ★★★★

    holy crap why isn’t this a movie

  • The Village Bride

    The Village Bride

    ★★★★

    ykealtlaonwa

  • The Twins

    The Twins

    ★★★½

    This story would really benefit from being fleshed-out more, but it’s nevertheless engaging and visually-pleasing.

  • The Duel

    The Duel

    ★★★★

    Wow, real Star Wars fans must hate this.

    The animation doesn’t always work, but it’s so bold and utterly aesthetic that it’s impossible for me not to love it.

    The plot is pretty basic, but the world building sets up an intriguing (non-canon) corner of the galaxy. Not even sure when this is set, but wow those lightsabers.

    The main drawback is that the dialogue is literally the bare minimum, so if you’re not watching this in Japanese, you’re doing it wrong.

  • Annette

    Annette

    ★½

    holy hell this was some flaming pig shit

    95% of the music absolutely sucked

    the best thing about this was the unholy, soul-suckingly atrocious, positively hideously horrifying baby

    this needed to be more fun and less “omg I’m so original and intellectual, watch my random-ass, sing-every-line-repeatedly-for-no-reason-with-no-melody, hard-to-watch-because-that-means-it’s-good Cinema”

    sorry pal but this isn’t so dumb that it’s no longer dumb, it’s just dumb

    this is one of the most relentlessly pretentious movies ever crafted

    at least I felt something

    I hate movies

    I’m going to bed now

  • Beasts Clawing at Straws

    Beasts Clawing at Straws

    ★★★½

    While this wasn’t as great as it could’ve been, it was still very enjoyable. The score is fun, the story is engaging, and the style is noteworthy — even if it does pale in comparison to the greats of Korean Cinema that clearly influenced it. This writer/director shows a lot of potential.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    There’s a lot in this that doesn’t quite work, but it still has several highlights and it’s always refreshing to see someone actually trying.

  • Loki

    Loki

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Loki has become one of the more interesting characters in the MCU, so I was very much actually looking forward to this (not to mention that Guardians of the Galaxy and Thor are the only parts of the MCU still worth watching at this point). Event still, I’m a bit surprised it was actually good.

    Diving in with episode one, it’s hard to hate the cool retro aesthetic of the TVA. The TVA itself is unfortunately reminiscent of Umbrella Academy,…

  • Luca

    Luca

    ★★★

    cool cool, but we’re all in agreement that this is totally gay regardless of what disney and the creators say, right?

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★½

    Emile Mosseri somehow managed to make my heart start beating again.