Nolan has logged 837 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maniac Cop 3: Badge of Silence

Maniac Cop 3: Badge of Silence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nest

The Nest

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Kong

King Kong

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alien Nation

Alien Nation

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Buck Privates

Buck Privates

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry