Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Edit this entry  
12
Infinite

Infinite

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Palmer

Palmer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry