RSS feed for nolan

nolan has logged 32 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★
Edit this entry  
11
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★½
Edit this entry  
08
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Edit this entry