Nolan has logged 476 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
24
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read prior review Edit this entry  
23
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
House of Games

House of Games

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
08
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
Edit this entry  
03
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Edit this entry  
18
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Edit this entry  
12
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★½
Edit this entry  
01
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Edit this entry