Nolan has logged 46 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gerry

Gerry

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Edit this entry  
26
The Trial

The Trial

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★
Edit this entry  
19
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Japón

Japón

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
Edit this entry  
18
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★½
Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★
Edit this entry  
06
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★
Edit this entry