Maija has logged 386 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
Beck 43 - Ett nytt liv

Beck 43 - Ett nytt liv

2021
×
Edit this entry  
27
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Edit this entry  
27
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
With Love, Christmas

With Love, Christmas

2017
×
Edit this entry  
26
Houseboat

Houseboat

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Joyous Christmas

A Joyous Christmas

2017
×
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
Loving Christmas

Loving Christmas

2021
×
Edit this entry  
23
The Mistletoe Inn

The Mistletoe Inn

2017
×
Edit this entry  
23
Christmas in Vienna

Christmas in Vienna

2020
×
Edit this entry  
22
Sleigh Bells Ring

Sleigh Bells Ring

2016
×
Edit this entry  
21
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dashing Through the Snow

Dashing Through the Snow

2015
×
½
Edit this entry  
20
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Cheerful Christmas

A Cheerful Christmas

2019
×
½
Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Snowed In for Christmas

Snowed In for Christmas

2021
×
Edit this entry  
17
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Christmas Scavenger Hunt

Christmas Scavenger Hunt

2019
×
Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Christmas Ring

The Christmas Ring

2020
×
Edit this entry  
15
Amazing Winter Romance

Amazing Winter Romance

2020
×
½
Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Edit this entry  
14
A December Bride

A December Bride

2016
×
½
Edit this entry  
13
Dark Journey

Dark Journey

1937
×
★★★
Edit this entry  
13
Romance at Reindeer Lodge

Romance at Reindeer Lodge

2017
×
★½
Edit this entry  
13
A Snowy Christmas

A Snowy Christmas

2021
×
★½
Edit this entry  
12
A Glenbrooke Christmas

A Glenbrooke Christmas

2020
×
Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beans

Beans

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spotlight on Christmas

Spotlight on Christmas

2020
×
★½
Edit this entry  
04
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★
Edit this entry  
30
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Edit this entry