Sort by

Nolio has logged 268 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
Read the review Edit this entry  
23
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doggiewoggiez! Poochiewoochiez!

Doggiewoggiez! Poochiewoochiez!

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Million

Le Million

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sex Drive

Sex Drive

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Earth

Earth

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hair High

Hair High

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry