Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Derren Brown: Pushed to the Edge

Derren Brown: Pushed to the Edge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killer Elite

Killer Elite

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Public Housing

Public Housing

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Derren Brown: Sacrifice

Derren Brown: Sacrifice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Facing Nolan

Facing Nolan

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Owned: A Tale of Two Americas

Owned: A Tale of Two Americas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry