Sort by

Nooshin has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bilby

Bilby

2018
×
Edit this entry  
30
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Caché

Caché

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Edit this entry  
04
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★½
Edit this entry  
29
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frank

Frank

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry