Sort by

No-Personality has logged 416 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
September

September

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
Read the review Edit this entry  
29
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
McHale's Navy

McHale's Navy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shadows and Fog

Shadows and Fog

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Below Utopia

Below Utopia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rock-A-Doodle

Rock-A-Doodle

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Girl 2

My Girl 2

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alice

Alice

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beethoven

Beethoven

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grey Owl

Grey Owl

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dinosaur Island

Dinosaur Island

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Going Ape!

Going Ape!

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Carol Christmas

A Carol Christmas

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Lodge

Christmas Lodge

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Richie Rich's Christmas Wish

Richie Rich's Christmas Wish

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa, Jr.

Santa, Jr.

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Cupid

Christmas Cupid

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Eve's Christmas

Eve's Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Weekend of a Champion

Weekend of a Champion

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annie

Annie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Town

Christmas Town

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wraith

The Wraith

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas in Boston

Christmas in Boston

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Katy Perry: Part of Me

Katy Perry: Part of Me

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry