Sort by

No-Personality has logged 44 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Q

Q

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of the Corn II: The Final Sacrifice

Children of the Corn II: The Final Sacrifice

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Vineyard

The Vineyard

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. Ashboro's Cat

Mrs. Ashboro's Cat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Maria Bamford: The Special Special Special!

Maria Bamford: The Special Special Special!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sssssss

Sssssss

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frogs

Frogs

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Prom Night IV: Deliver Us from Evil

Prom Night IV: Deliver Us from Evil

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dentist

The Dentist

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Prom Night III: The Last Kiss

Prom Night III: The Last Kiss

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Kids Go To Hell

Bad Kids Go To Hell

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Salem's Lot

Salem's Lot

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Howling VI: The Freaks

Howling VI: The Freaks

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
Read the review Edit this entry  
06
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Tales from the Crypt: From Comic Books to Television

Tales from the Crypt: From Comic Books to Television

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Class of 1999

Class of 1999

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
Read the review Edit this entry  
01
Gothic

Gothic

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry