• The Matrix Resurrections

    ★½

  • 8-Bit Christmas

    ★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • Greenland

    ★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★

  • Ocean's Eight

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Ready Player One

  • A Quiet Place

    ★★

  • Game Night

  • Annihilation

    ★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Coco

    ★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Split

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★

  • La La Land

    ★★

  • Ghostbusters

    ★★★

  • Pass Thru

    ½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Zootopia

    ★★

  • Deadpool

    ★★

  • The Revenant

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★½

  • Krampus

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★

  • Spectre

  • The Martian

    ★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Kung Fury

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • John Wick

    ★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Lucy

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★

  • About Time

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★

  • The World's End

    ★★★

  • World War Z

    ★★

  • The Great Gatsby

    ★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★

  • The Master

    ★★★★