Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
nora322

nora322

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for nora322
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • nora322’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • He's Just Not That Into You

    He's Just Not That Into You 2009

    ★★ Watched by nora322 11 Aug 2022

    there should have been a last minute twist where bradley cooper’s character was stabbed to death by a slasher

  • Army of Thieves

    Army of Thieves 2021

    ★★★½ Watched by nora322 06 Aug 2022

    i wonder what this guy would do if there was another heist but in los vegas and with zombies? guess we’ll never know

  • The Bob's Burgers Movie

    The Bob's Burgers Movie 2022

    ★★★★ Watched by nora322 05 Aug 2022

    you know my best friends bob, linda, tina, gene, and louise

  • American Psycho

    American Psycho 2000

    ★★★★½ Watched by nora322 04 Aug 2022 2

    the footstep sound editor was working overtime

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★½ Watched by nora322 20 Jul 2022

    love how the title and 80s aesthetic dont actually come up in the movie! cool choice!

  • Ant-Man

    Ant-Man 2015

    ★★★★ Watched by nora322 12 Jul 2022

    this is not a marvel movie this is a paul rudd movie

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by nora322 05 Jul 2022

    watched this how i assume the creator wanted it watched: in a midwestern movie theater with 2 other people in the room while eating a 1/2 full jar of honey roasted peanuts I brought in and wearing crocs

  • The Notebook

    The Notebook 2004

    ★★★ Watched by nora322 01 Jul 2022

    that freak allie really kept her engagement ring on the whole time she was having crazy cheating sex with noah. Slay!

  • She's All That

    She's All That 1999

    ★★★½ Watched by nora322 30 Jun 2022

    how did this movie have so many A listers as side characters?? like Usher?? Lil Kim?? Gabrielle Union??? like what was the casting budget??

  • Ammonite

    Ammonite 2020

    ★★★½ Watched by nora322 28 Jun 2022 1

    this has all the natural beauty and realism i want from a lee film unfortunately these characters are less compelling in a relationship than his other leads :(

  • Jurassic Park

    Jurassic Park 1993

    ★★★★★ Watched by nora322 27 Jun 2022

    ariana richards acted her heart out and gave it her all as lex

  • Freaks

    Freaks 1932

    ★★★½ Watched by nora322 26 Jun 2022

    cheering whenever schlitzie come on screen like its  some kind of marvel cameo

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 13
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.