Durst Nora has logged 77 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Foxtrot

Foxtrot

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Dollie

The Adventures of Dollie

1908
×
Edit this entry  
28
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Serenity

Serenity

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fyre

Fyre

2019
×
★★
Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Three Times

Three Times

2005
×
Edit this entry  
21
Drums West

Drums West

1961
×
Edit this entry  
21
Shearing Animation

Shearing Animation

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Instructions on How to Make a Film

Instructions on How to Make a Film

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Miss Saigon

Miss Saigon

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Between Relating and Use

Between Relating and Use

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Eternals

The Eternals

2017
×
Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bodied

Bodied

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Occidental

Occidental

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The Mender of Nets

The Mender of Nets

1912
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

2018
×
Edit this entry  
14
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Thoroughly Modern Millie

Thoroughly Modern Millie

1967
×
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
mid90s

mid90s

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Museo

Museo

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dominion

Dominion

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Nancy

Nancy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Faust

Faust

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry