RSS feed for Peter

Peter has logged 24 entries for films during 2005.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shipping News

The Shipping News

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sin City

Sin City

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry