RSS feed for Peter

Peter has logged 22 entries for films during 2006.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eragon

Eragon

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mrs Henderson Presents

Mrs Henderson Presents

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Control Factor

Control Factor

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Capote

Capote

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harrison's Flowers

Harrison's Flowers

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nico and Dani

Nico and Dani

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Final Cut

The Final Cut

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry