RSS feed for Peter

Peter has logged 147 entries for films during 2008.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Sheep

Black Sheep

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Botched

Botched

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Machuca

Machuca

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death of a President

Death of a President

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rallygirls

Rallygirls

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Patrik, Age 1.5

Patrik, Age 1.5

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6ixtynin9

6ixtynin9

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vanishing

The Vanishing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sounder

Sounder

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
State and Main

State and Main

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blind Faith

Blind Faith

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Owning Mahowny

Owning Mahowny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Down in the Valley

Down in the Valley

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booty Call

Booty Call

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fragile

Fragile

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murderball

Murderball

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grocer's Son

The Grocer's Son

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Young Adam

Young Adam

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wanted

Wanted

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Krippendorf's Tribe

Krippendorf's Tribe

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
TMNT

TMNT

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry