RSS feed for Peter

Peter has logged 113 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Edit this entry  
08
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
Read prior review Edit this entry  
27
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
Edit this entry  
21
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Holy Mess

A Holy Mess

2015
×
Edit this entry  
07
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Intern

The Intern

2015
×
Edit this entry  
02
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Approved for Adoption

Approved for Adoption

2012
×
Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
Edit this entry  
17
Leviathan

Leviathan

2014
×
Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Walk

The Walk

2015
×
Edit this entry  
07
The Martian

The Martian

2015
×
Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Calvary

Calvary

2014
×
Edit this entry  
29
The Martian

The Martian

2015
×
Edit this entry  
23
Vacation

Vacation

2015
×
Edit this entry  
22
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
Edit this entry  
13
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
Edit this entry  
11
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Edit this entry  
10
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pixels

Pixels

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rat Race

Rat Race

2001
×
Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
Edit this entry  
23
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
Edit this entry  
21
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
Edit this entry  
20
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
Edit this entry  
19
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Edit this entry  
21
San Andreas

San Andreas

2015
×
Edit this entry  
13
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry