RSS feed for Peter

Peter has logged 410 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★½
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★
Edit this entry  
16
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Shanghai Knights

Shanghai Knights

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
The Eagle

The Eagle

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Fanny's Journey

Fanny's Journey

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
X&Y

X&Y

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
Edit this entry  
28
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Taken 3

Taken 3

2014
×
★½
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rolling to You

Rolling to You

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry