RSS feed for Peter

Peter has logged 285 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Days of Glory

Days of Glory

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mating

Mating

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Millions

Millions

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Edie

Edie

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Don't Say a Word

Don't Say a Word

2001
×
★★
Edit this entry  
09
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★½
Edit this entry  
09
The Club

The Club

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Hancock

Hancock

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
I Origins

I Origins

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
438 Days

438 Days

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Balloon

Balloon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Let Me Fall

Let Me Fall

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Tel Aviv on Fire

Tel Aviv on Fire

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blue Note Records: Beyond the Notes

Blue Note Records: Beyond the Notes

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Hasse & Tage - En kärlekshistoria

Hasse & Tage - En kärlekshistoria

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Informer

The Informer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Poms

Poms

2019
×
★★★
Edit this entry