2008

Peter Ericson Peter Ericson’s year in review

Peter’s highest rated films

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Devil's Backbone

    ★★★★★

  • The Killing Fields

    ★★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★★

  • The Edge of Heaven

    ★★★★★

  • Beautiful Thing

    ★★★★½

  • Cloverfield

    ★★★★½

  • Before the Fall: Hitlers Elite

    ★★★★½

  • Michael Clayton

    ★★★★½

  • Persepolis

    ★★★★½

  • Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

    ★★★★½

  • The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★½

  • Munich

    ★★★★½

  • The Last King of Scotland

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Troy

Jan 4

Last Film

Zodiac

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
102 films
Thriller
48 films
Comedy
33 films
Action
31 films
Crime
29 films
Adventure
26 films
Mystery
16 films
Sci Fi
16 films
Romance
13 films
Horror
12 films
USA
99 films
UK
27 films
France
21 films
Germany
21 films
Sweden
9 films
Canada
6 films
Spain
6 films
Denmark
5 films
South Korea
4 films
Italy
3 films
English
122 films
French
18 films
German
16 films
Spanish
15 films
Russian
13 films
Italian
8 films
Swedish
7 films
Korean
5 films
Danish
5 films
Arabic
4 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Happening
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Sounder

Films watched in 2008

  • Zodiac
  • Blood Simple
  • Black Sheep
  • The Band's Visit
  • Suspiria
  • Planet of the Apes
  • The Edge of Heaven
  • The Orphanage
  • Into the Wild
  • Island of Lost Souls
  • Botched
  • You, the Living
  • Collateral
  • Hard Candy
  • Machuca
  • Let the Right One In
  • Death of a President
  • Quantum of Solace
  • Sunshine
  • Rallygirls
  • The Pursuit of Happyness
  • Lust, Caution
  • Transformers
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • The Lookout
  • Patrik, Age 1.5
  • Waking Life
  • 6ixtynin9
  • The Vanishing
  • Sounder
  • State and Main
  • Bringing Out the Dead
  • This Is England
  • Blind Faith
  • Owning Mahowny
  • Down in the Valley
  • Booty Call
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Starship Troopers
  • Fragile
  • Murderball
  • The Grocer's Son
  • Four Brothers
  • Young Adam
  • Wanted
  • The Bridge on the River Kwai
  • The Killing Fields
  • Wall Street
  • Krippendorf's Tribe
  • TMNT
  • Arn: The Kingdom at Road's End
  • WALL·E
  • The War Within
  • The Devil's Backbone
  • The Experiment
  • Joint Security Area
  • Time to Leave
  • The Blues Brothers
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • The X Files: I Want to Believe
  • The Dark Knight
  • Mamma Mia!
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Hancock
  • There Will Be Blood
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Lantana
  • The Happening
  • Death at a Funeral
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • The Prestige
  • The Ninth Gate
  • The Deep End
  • Infernal Affairs
  • Where the Truth Lies
  • The Deer Hunter
  • Narc
  • Blue Velvet
  • The Ice Storm
  • The Thing
  • R-Point
  • Coach Carter
  • Everything is Illuminated
  • Atonement
  • The Last King of Scotland
  • Munich
  • We Own the Night
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Storm
  • Primer
  • White Men Can't Jump
  • Green Street Hooligans
  • A History of Violence
  • The Wool Cap
  • Thumbsucker
  • Iron Man
  • After the Wedding
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Antwone Fisher
  • Beowulf
  • Tae Guk Gi: The Brotherhood of War
  • Zathura: A Space Adventure
  • Arthur and the Invisibles
  • Akeelah and the Bee
  • The Truman Show
  • Venus
  • Dogma
  • Heading South
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Persepolis
  • The Kite Runner
  • Michael Clayton
  • No Country for Old Men
  • The Spiderwick Chronicles
  • Emma's Bliss
  • Vantage Point
  • Before the Fall: Hitlers Elite
  • Good bye, Lenin!
  • Osama
  • Comedy of Power
  • My Own Private Idaho
  • 9th Company
  • Stealth
  • The Squid and the Whale
  • Cloverfield
  • Jindabyne
  • Elephant
  • Dirty Pretty Things
  • Beautiful Thing
  • Hannibal
  • The Beast of War
  • The Stepford Wives
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Birth
  • I Am Legend
  • The Sea Inside
  • Secret Window
  • Napoleon Dynamite
  • Flight of the Phoenix
  • The Boss of It All
  • The Motorcycle Diaries
  • Finding Neverland
  • The Rocketeer
  • Stranger Than Fiction
  • The Illusionist
  • Thirteen Conversations About One Thing
  • Troy

Highly rated films Peter missed

  • Love Exposure
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Still Walking
  • The Beaches of Agnès
  • 102 Minutes That Changed America
  • Rent: Filmed Live on Broadway
  • George Carlin: It's Bad for Ya!
  • Louis C.K.: Chewed Up

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more