2010

Peter Ericson Peter Ericson’s year in review

Peter’s highest rated films

  • Avatar

    ★★★★★

  • The Class

    ★★★★½

  • The Reader

    ★★★★½

  • The Girl

    ★★★★½

  • This Is It

    ★★★★

  • Gomorrah

    ★★★★

  • Lars and the Real Girl

    ★★★★

  • The Wedding Photographer

    ★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★★

  • Easy Money

    ★★★★

  • The Necessities of Life

    ★★★½

  • The Zone

    ★★★½

  • Iron Man 2

    ★★★

  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

    ★★½

  • 2012

    ★★

  • So Different

    ★★

Films by week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 1.7 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

This Is It

Jan 27

Most Watched

Easy Money

twice

Last Film

Easy Money

Oct 16

Genres, Countries & Languages

Drama
13 films
Adventure
5 films
Comedy
5 films
Crime
5 films
Action
5 films
Thriller
4 films
Romance
4 films
Sci Fi
3 films
Fantasy
2 films
Mystery
2 films
USA
9 films
Sweden
6 films
Germany
4 films
Canada
2 films
Denmark
2 films
UK
2 films
Italy
1 film
France
1 film
Mexico
1 film
English
11 films
Swedish
7 films
French
6 films
Spanish
5 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Latin
2 films
Ukrainian
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Class
Average weighted rating:

3.7

Lowest Average

The Twilight Saga: New Moon
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Avatar
Average weighted rating:

3.3

Most Obscure

Almost Elvis

Films watched in 2010

  • Easy Money
  • Did You Hear About the Morgans?
  • The Girl
  • Easy Money
  • The Reader
  • Sherlock Holmes
  • Avatar
  • Almost Elvis
  • The Twilight Saga: New Moon
  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
  • The Class
  • So Different
  • 2012
  • The Wedding Photographer
  • Lars and the Real Girl
  • The Zone
  • Iron Man 2
  • The Necessities of Life
  • Gomorrah
  • This Is It

Highly rated films Peter missed

  • Inception
  • Senna
  • Stranger Things
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • This Is England '86
  • Poetry
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more