2011

Peter Ericson Peter Ericson’s year in review

Peter’s highest rated films

  • Beyond

    ★★★★½

  • Fish Tank

    ★★★★½

  • Tangled

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • Bridesmaids

    ★★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Departures

    ★★★★

  • White Material

    ★★★★

  • Source Code

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • The Town

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

    ★★★

  • Gone

    ★★★

  • Mr. Popper's Penguins

    ★★½

Films by week

Jan Dec
  • 23 Films watched
  • 1.9 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

The Town

Jan 12

Most Watched

Tangled

twice

The Town

twice

Last Film

Tangled

Dec 19

Genres, Countries & Languages

Drama
8 films
Thriller
7 films
Adventure
6 films
Family
6 films
Action
5 films
Sci Fi
5 films
Romance
4 films
Fantasy
4 films
Comedy
4 films
Crime
2 films
USA
18 films
UK
4 films
France
2 films
Sweden
2 films
Cameroon
1 film
Spain
1 film
Japan
1 film
Canada
1 film
Finland
1 film
English
19 films
French
5 films
Spanish
4 films
Swedish
2 films
German
2 films
Russian
2 films
Norwegian
1 film
Finnish
1 film
Italian
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

Little Fockers
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Captain America: The First Avenger
Average weighted rating:

3.3

Most Obscure

Gone
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2011

  • Tangled
  • Midnight in Paris
  • Gone
  • Cowboys & Aliens
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Captain America: The First Avenger
  • Source Code
  • Bridesmaids
  • Mr. Popper's Penguins
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • True Grit
  • X-Men: First Class
  • White Material
  • Departures
  • Tangled
  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
  • The Town
  • Little Fockers
  • Fish Tank
  • The Tourist
  • Beyond
  • The Town

Highly rated films Peter missed

  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • The Turin Horse
  • This Is England '88
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • George Harrison: Living in the Material World

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more