2013

Peter Ericson Peter Ericson’s year in review

Peter’s highest rated films

  • Kick-Ass

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • The Artist

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Beautiful Thing

    ★★★★½

  • Carnage

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★½

  • Oblivion

    ★★★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Owning Mahowny

    ★★★★½

  • Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

    ★★★★½

  • The Hunger Games

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 124 Films watched
  • 10.3 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Jack Reacher

Jan 2

Most Watched

Oblivion

3 times

The Hobbit: An Unexpected Journey

twice

Gravity

twice

Last Film

12 Years a Slave

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
66 films
Action
48 films
Adventure
38 films
Thriller
28 films
Sci Fi
28 films
Comedy
22 films
Crime
22 films
Fantasy
17 films
Romance
12 films
Horror
9 films
USA
89 films
UK
22 films
Germany
14 films
Sweden
13 films
France
12 films
Canada
10 films
Denmark
4 films
Spain
4 films
New Zealand
3 films
Norway
3 films
English
111 films
French
15 films
Swedish
12 films
Spanish
10 films
German
7 films
Arabic
6 films
Russian
5 films
Thai
3 films
Chinese
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Peter’s most liked review

The Curious Case of Benjamin Button

★★★★

My review at PEricson.com.

Rewatching the film almost exactly four years after I saw it for the first time, I found it to be much more emotionally powerful this time around. Contrary to what I wrote in my review at the time, I now think the movie does have a…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Hidden Child
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2013

  • 12 Years a Slave
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • Adore
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Sister
  • Escape Plan
  • The Butler
  • Philomena
  • The Reunion
  • The Impossible
  • Carrie
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • In the House
  • Hot Fuzz
  • The Hunger Games
  • Hotel
  • Brokeback Mountain
  • Life of Pi
  • Ender's Game
  • Beautiful Thing
  • About Time
  • The Deep
  • Thor: The Dark World
  • Thor
  • Gravity
  • Gravity
  • Captain Phillips
  • Holy Motors
  • 2 Guns
  • Carnage
  • We're the Millers
  • The Last Sentence
  • Rush
  • Drive
  • The Dark Knight Rises
  • Runner Runner
  • Oblivion
  • Skylab
  • White House Down
  • The Conjuring
  • Waltz for Monica
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Blue Jasmine
  • Easy Money III
  • One Direction: This Is Us
  • Easy Money II
  • The Heat
  • We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks
  • Kick-Ass 2
  • Kick-Ass 2
  • Kick-Ass
  • Kick-Ass
  • Shed No Tears
  • Elysium
  • Elysium
  • Pacific Rim
  • Pacific Rim
  • The Wolverine
  • The Purge
  • World War Z
  • Man of Steel
  • Stories We Tell
  • The Lone Ranger
  • The Amazing Spider-Man
  • The Hidden Child
  • Man of Steel
  • Skyfall
  • The Internship
  • The Hangover Part III
  • The Hangover Part II
  • After Earth
  • Jurassic Park
  • More Than Honey
  • Only God Forgives
  • Fast & Furious 6
  • The Hangover
  • The Great Gatsby
  • Identity Thief
  • The Evil Dead
  • Star Trek Into Darkness
  • Iron Man 3
  • Evil Dead
  • Star Trek
  • Warm Bodies
  • Iron Man 2
  • Kon-Tiki
  • Iron Man
  • The Hunt
  • Oblivion
  • Oblivion
  • Moonrise Kingdom
  • Anna Karenina
  • Mama
  • The Place Beyond the Pines
  • Wadjda
  • Eat Sleep Die
  • Oz the Great and Powerful
  • Oz the Great and Powerful
  • The Wizard of Oz
  • Zero Dark Thirty
  • The Avengers
  • Cloud Atlas
  • Silver Linings Playbook
  • Cloud Atlas
  • The Source
  • Hitchcock
  • Take This Waltz
  • Texas Chainsaw 3D
  • The Master
  • The Town
  • The Artist
  • Beasts of the Southern Wild
  • Inglourious Basterds
  • Django Unchained
  • Flight
  • Owning Mahowny
  • Tae Guk Gi: The Brotherhood of War
  • Laurence Anyways
  • Les Misérables
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Gangster Squad
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Jack Reacher

Highly rated films Peter missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Short Term 12
  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more