2014

Peter Ericson Peter Ericson’s year in review

Peter’s highest rated films

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • The Devil's Backbone

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Prometheus

    ★★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Ted

    ★★★★

  • Sunshine

    ★★★★

  • State of Play

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★½

  • The Rock

    ★★★½

  • Lucy

    ★★★

  • Sin City

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 137 Films watched
  • 11.4 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Pacific Rim

Jan 4

Most Watched

Guardians of the Galaxy

3 times

The Past

twice

Fury

twice

Last Film

The Conjuring

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
65 films
Action
50 films
Adventure
38 films
Thriller
36 films
Sci Fi
29 films
Comedy
24 films
Crime
18 films
Fantasy
17 films
Horror
11 films
Mystery
10 films
USA
98 films
UK
25 films
France
16 films
Germany
10 films
Canada
7 films
Sweden
6 films
Italy
5 films
Japan
4 films
Denmark
4 films
Spain
3 films
English
121 films
French
14 films
Spanish
10 films
German
6 films
Chinese
5 films
Japanese
5 films
Italian
3 films
Swedish
3 films
Cantonese
2 films
Danish
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Peter’s most liked review

How to Train Your Dragon

★★★★★

Oh my goodness, what a lovely film "How to Train Your Dragon" is! It’s engaging, witty, emotional, intelligent, and thoroughly entertaining. I laughed, I teared up, and I laughed some more. The movie, just like its protagonists, Hiccup and Toothless, soars to impressive heights.

Beyond the obvious fantasy-adventure aspect of…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

All About Steve
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

El Medico: The Cubaton Story

Films watched in 2014

  • The Conjuring
  • Moon Rider
  • All About Steve
  • Arthur Christmas
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Guardians of the Galaxy
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Past
  • Serial (Bad) Weddings
  • Chronos
  • First Blood
  • Nightcrawler
  • The Raid
  • Fury
  • Clandestine Childhood
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • From Hell
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Le Week-End
  • Dumb and Dumber To
  • Interstellar
  • Dumb and Dumber
  • Hunger
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Nebraska
  • Fury
  • Annabelle
  • The Haunting
  • Dracula Untold
  • The Wind Rises
  • Gone Girl
  • Boyhood
  • Rewind This!
  • Tracks
  • The Equalizer
  • Safety Last!
  • Annie Hall
  • The Maze Runner
  • Withnail & I
  • The Salvation
  • The Optimists
  • Magic in the Moonlight
  • Force Majeure
  • Still Life
  • The Room
  • Ted
  • Good Will Hunting
  • Tom at the Farm
  • Nosferatu the Vampyre
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Into the Storm
  • Prometheus
  • Lucy
  • Man on Wire
  • Omar
  • The Name of the Rose
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Sexy Beast
  • The Dark Crystal
  • Guardians of the Galaxy
  • Guardians of the Galaxy
  • The Purge: Anarchy
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • How to Train Your Dragon 2
  • Gangster No. 1
  • A Field in England
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Transformers: Age of Extinction
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Transformers: Age of Extinction
  • How to Train Your Dragon
  • How to Train Your Dragon 2
  • How to Train Your Dragon
  • 22 Jump Street
  • Sunshine
  • 22 Jump Street
  • State of Play
  • 21 Jump Street
  • The Fault in Our Stars
  • Edge of Tomorrow
  • Oculus
  • Catfish
  • Edge of Tomorrow
  • Sin City
  • A Million Ways to Die in the West
  • Maleficent
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Lunchbox
  • A Touch of Sin
  • Godzilla
  • The Book Thief
  • Neighbors
  • Pompeii
  • Divergent
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Amazing Spider-Man
  • After Lucia
  • Prisoners
  • Non-Stop
  • The Grand Budapest Hotel
  • Noah
  • The Great Beauty
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Ilo Ilo
  • The Selfish Giant
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Bastards
  • The Past
  • Beyond Beyond
  • Like Father, Like Son
  • El Medico: The Cubaton Story
  • Frances Ha
  • American Hustle
  • Her
  • American Hustle
  • War Witch
  • RoboCop
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac
  • Prisoners
  • Frozen
  • The Devil's Backbone
  • The Usual Suspects
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Rock
  • Fight Club
  • Fruitvale Station
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • The Wolf of Wall Street
  • Premium Rush
  • Starship Troopers
  • The Woman in Black
  • Pacific Rim

Highly rated films Peter missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • Roger Waters: The Wall
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more