2017

Peter Ericson Peter Ericson’s year in review

Peter’s highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Arthur Christmas

    ★★★★★

  • Selma

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • In a Heartbeat

    ★★★★★

  • It Comes at Night

    ★★★★★

  • Kick-Ass

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Ravens

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 335 Films watched
  • 27.9 Average per month
  • 6.4 Average per week

Milestones

First Film

Paranormal Activity: The Marked Ones

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

From the Land of the Moon

twice

Perfect Strangers

twice

Last Film

Raw

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
206 films
Thriller
99 films
Action
81 films
Comedy
77 films
Sci Fi
52 films
Adventure
48 films
Crime
45 films
Romance
42 films
Horror
40 films
Fantasy
31 films
USA
219 films
UK
66 films
France
55 films
Canada
25 films
Germany
22 films
Sweden
20 films
Belgium
19 films
Denmark
14 films
Spain
7 films
China
7 films
English
276 films
French
55 films
German
30 films
Spanish
27 films
Swedish
23 films
Italian
16 films
Arabic
12 films
Russian
10 films
Japanese
10 films
Korean
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Peter’s most liked review

Source Code

★★★★

This is one of those movies in which the viewer finds out, piece by piece, what is really going on at the same time as the protagonist does. This is also one of those movies that grow on the viewer upon post-movie reflection. Depending on the intellectual effort one is…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Rings
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The War Game

Films watched in 2017

  • Raw
  • Rust and Bone
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Call Me by Your Name
  • The Greatest Showman
  • Drifters
  • Arthur Christmas
  • Bright
  • The Shape of Water
  • The Disaster Artist
  • Suburbicon
  • Krampus
  • Child 44
  • Churchill
  • Ocean's Thirteen
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Ocean's Twelve
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • BPM (Beats per Minute)
  • Ocean's Eleven
  • Daddy's Home 2
  • From the Land of the Moon
  • Unknown Soldier
  • Breathe
  • Let's Be Cops
  • The Other Guys
  • Murder on the Orient Express
  • An Inconvenient Sequel: Truth to Power
  • The Foreigner
  • Perfect Strangers
  • Wonder Woman
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Justice League
  • Vilken jävla cirkus
  • Thelma
  • Taking Woodstock
  • Selma
  • Con Air
  • Django
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Drop
  • From Nowhere
  • Primal Fear
  • Frantz
  • The Glass Castle
  • Tyrannosaur
  • Transamerica
  • Drag Me to Hell
  • Under the Shadow
  • The War Game
  • Thor: Ragnarok
  • Ravens
  • Loving Vincent
  • Thor: Ragnarok
  • I Got Life!
  • Mr & Mme Adelman
  • The Inbetweeners Movie
  • Of Gods and Men
  • Happy Death Day
  • Paterson
  • Geostorm
  • Home Again
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Blade Runner 2049
  • The Snowman
  • Seven Pounds
  • Self/less
  • Truman
  • Edge of Darkness
  • Blade Runner 2049
  • Shoot 'Em Up
  • Blade Runner
  • The Nile Hilton Incident
  • mother!
  • Aquarius
  • On Body and Soul
  • The Square
  • Victoria & Abdul
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Veronica
  • It
  • Clash
  • Lady Macbeth
  • American Assassin
  • The Big Sick
  • The Beguiled
  • The Royal Tenenbaums
  • It
  • Scarlet Street
  • Detroit
  • The Innocents
  • Borg vs McEnroe
  • Natural Born Killers
  • Good Time
  • Snatch
  • Play
  • Jack the Giant Slayer
  • No Escape
  • The Seventh Seal
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • American Made
  • The Interview
  • Logan Lucky
  • About Time
  • The Midwife
  • The Dark Tower
  • Superbad
  • Superswede: A film about Ronnie Peterson
  • The Hitman's Bodyguard
  • Raven's End
  • Tremors
  • Annabelle: Creation
  • May God Save Us
  • Sausage Party
  • Buried
  • In a Heartbeat
  • Annabelle
  • In a Heartbeat
  • Fair Game
  • Hot Fuzz
  • Two Is a Family
  • Hanna
  • Hampstead
  • Kedi
  • Maudie
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Counterfeiters
  • In Her Name
  • Atomic Blonde
  • Mud
  • Baby Driver
  • Wish Upon
  • The Hippopotamus
  • Tulip Fever
  • Dunkirk
  • Lone Survivor
  • Dunkirk
  • Lebanon
  • War for the Planet of the Apes
  • Ted 2
  • The Road
  • Norte, the End of History
  • Moon
  • War for the Planet of the Apes
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Strawberry Days
  • Spider-Man: Homecoming
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Heartstone
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • It Comes at Night
  • In the Name of the Father
  • It Comes at Night
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Trash
  • Kick-Ass
  • Kick-Ass 2
  • The 9th Life of Louis Drax
  • The Station Agent
  • Transformers: The Last Knight
  • Trance
  • Magic Mike XXL
  • Magic Mike
  • NSU: German History X - The Investigators
  • Rough Night
  • Perfect Strangers
  • All Eyez on Me
  • Like Crazy
  • From the Land of the Moon
  • Looking: The Movie
  • Everything, Everything
  • Dredd
  • Baywatch
  • Lost in Paris
  • NSU: German History X - The Victims
  • Bekas
  • The Mummy
  • NSU: German History X - The Perpetrators
  • Dallas Buyers Club
  • Wonder Woman
  • The Spectacular Now
  • It's Only the End of the World
  • Borgman
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Neighbors
  • Escape Plan
  • Souvenir
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Reign Over Me
  • Central Intelligence
  • The Day Will Come
  • Eternity
  • The Circle
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Alien: Covenant
  • Do I Sound Gay?
  • Prometheus
  • Alien Resurrection
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • King Arthur: Legend of the Sword

See all 335

Highly rated films Peter missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • One Cut of the Dead
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more