2018

Peter Ericson Peter Ericson’s year to date

Peter’s highest rated films

  • Reconstructing Utøya

    ★★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Looper

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Up in the Air

    ★★★★★

  • God's Own Country

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★½

  • What Will People Say

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 389 Films watched
  • 32.4 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

Let the Sunshine In

Jan 1

Most Watched

Love, Simon

3 times

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

twice

Wind River

twice

Last Film

Life Itself

Dec 10

Genres, Countries & Languages

Drama
222 films
Thriller
110 films
Comedy
106 films
Action
82 films
Adventure
61 films
Crime
59 films
Romance
59 films
Sci Fi
51 films
Mystery
50 films
Horror
48 films
USA
269 films
UK
70 films
France
48 films
Sweden
31 films
Canada
18 films
Germany
13 films
Australia
10 films
Italy
10 films
Belgium
9 films
China
9 films
English
320 films
French
55 films
Swedish
29 films
Spanish
27 films
German
22 films
Italian
14 films
Russian
12 films
Arabic
10 films
Japanese
8 films
Korean
7 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 61

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Peter’s most liked review

Suspiria

★★★★

With "Suspiria", director Dario Argento has created an interesting horror film that relies more on suggestive atmosphere and colorful visuals than on gore. The plot is weak and the acting is unremarkable at best, but the strength of the film lies in its surreal quality and haunting music. "Suspiria" held my attention from the menacing opening sequence to the suspenseful final minutes.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Innan vintern kommer

Films watched in 2018

  • Life Itself
  • Shanghai Knights
  • Love Actually
  • The Eagle
  • Fanny's Journey
  • Destroyer
  • Capernaum
  • Woman at War
  • Mortal Engines
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Bohemian Rhapsody
  • Cam
  • Gremlins
  • Inherent Vice
  • X&Y
  • The Meaning of Life
  • Robin Hood
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Fahrenheit 11/9
  • School of Rock
  • What Will People Say
  • This Is the End
  • Suspiria
  • Creed
  • Before Midnight
  • Taken 3
  • Cold War
  • Rolling to You
  • Suspiria
  • Soldier
  • Widows
  • Boy Erased
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Holiday
  • The Next Three Days
  • Cellular
  • Finding Your Feet
  • Green Book
  • Sune vs Sune
  • The Hate U Give
  • Overlord
  • Friends with Benefits
  • Nothing Like a Dame
  • Beasts of the Southern Wild
  • The Descent: Part 2
  • The Descent
  • The Workshop
  • Sorry to Bother You
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Babysitter
  • Summer of 84
  • Christopher Robin
  • Taken 2
  • Taken
  • The Green Mile
  • I Saw the Devil
  • Lovelace
  • Show Me Love
  • Get Smart
  • The Girl in the Spider's Web
  • Leave No Trace
  • The Last Samurai
  • Reconstructing Utøya
  • A Tale of Two Sisters
  • Colette
  • Halloween
  • Juliet, Naked
  • Twelve Monkeys
  • The Invitation
  • The Deminer
  • Kingdom of Sweden
  • Bad Times at the El Royale
  • Eighth Grade
  • The Goonies
  • Night School
  • A Fantastic Woman
  • Monty Python and the Holy Grail
  • First Man
  • Son of a Gun
  • Custody
  • L.A. Confidential
  • A Mighty Heart
  • Life of Brian
  • A Star Is Born
  • Venom
  • Lost in Translation
  • RBG
  • Insidious: Chapter 2
  • Goliath
  • Mama
  • The Full Monty
  • Training Day
  • Johnny English Strikes Again
  • The Lobster
  • A Simple Favor
  • Hell Fest
  • Rush Hour
  • Becoming Astrid
  • Le Brio
  • Out of the Furnace
  • Shanghai Noon
  • Peppermint
  • The Town
  • Mandy
  • Searching
  • Alpha
  • Happy-Go-Lucky
  • The Matrix Revolutions
  • Papillon
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Kill the Messenger
  • A Prayer Before Dawn
  • Upgrade
  • The Predator
  • Jackie Brown
  • The Man in the Iron Mask
  • The Wailing
  • Utøya: July 22
  • The Nun
  • Attack the Block
  • BlacKkKlansman
  • Miracle at St. Anna
  • Mile 22
  • Beach Rats
  • Tropical Malady
  • Donnie Darko
  • Inside Man
  • Border
  • Do the Right Thing
  • Shallow Grave
  • Incredibles 2
  • Prevenge
  • Gook
  • The Incredibles
  • The Spy Who Dumped Me
  • The Equalizer 2
  • Winter's Bone
  • The Children Act
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Super 8
  • Devil
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Burnt
  • Let Me In
  • Out of Sight
  • The Extraordinary Journey of the Fakir
  • The 12th Man
  • Little Children
  • Baby Driver
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Equalizer
  • Slender Man
  • Shaun of the Dead
  • The Darkest Minds
  • Looper
  • The Meg
  • Unstoppable
  • Garden Lane
  • The Exorcist
  • Three Colors: Red
  • A Walk Among the Tombstones
  • Three Colors: White
  • Wind River
  • Three Colors: Blue
  • 9
  • The Bling Ring
  • The Virgin Spring
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Something Must Break
  • The Silence of the Lambs
  • Normandy Nude
  • Sour Grapes
  • Halloween
  • Deliver Us from Evil
  • Tag
  • Almost Famous
  • Dreamgirls
  • Knight of Cups
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Hereditary
  • Hotel Artemis
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Italian Job
  • The Bucket List
  • About Last Night
  • Wild Strawberries
  • The First Purge
  • Bergman: A Year in a Life
  • Aloha
  • Project Almanac
  • Skyscraper
  • Love, Simon
  • Time Trial
  • The World's End
  • Ant-Man and the Wasp
  • Disobedience
  • Harold and Maude
  • Whitney
  • Only the Brave
  • Ant-Man and the Wasp

See all 389

Highly rated films Peter missed

  • Roma
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • The Favourite
  • Shoplifters
  • They Shall Not Grow Old

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more