Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Story of Robin Hood and His Merrie Men

The Story of Robin Hood and His Merrie Men

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfy: The Incredible Secret

Wolfy: The Incredible Secret

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Promare

Promare

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Edit this entry  
26
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
Edit this entry