2020

Nosegay Nosegay’s year in review

Highest rated films

  • The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • Loop

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Unpregnant

    ★★★½

  • The Abandoned Block

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★★

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★★

  • The Cremator

    ★★★★★

  • Taxi

    ★★★★★

  • The Song of Styrene

    ★★★★★

  • Vive Le Tour

    ★★★★★

  • Witch Madness

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 202 Films watched
  • 16.8 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

My Life as a Zucchini

Jul 23

Most Watched

Agnès Varda: From Here to There

twice

House

twice

Last Film

The Trip to Spain

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
78 films
Animation
56 films
Horror
53 films
Comedy
52 films
Fantasy
39 films
Thriller
29 films
Family
27 films
Sci Fi
26 films
Mystery
23 films
Documentary
22 films
USA
100 films
France
42 films
Japan
36 films
UK
27 films
Canada
10 films
Belgium
10 films
Luxembourg
3 films
Germany
3 films
Italy
3 films
Netherlands
3 films
English
130 films
French
44 films
Japanese
36 films
Spanish
10 films
German
7 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Norwegian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 110 Added 2057

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nosegay’s most liked review

Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

★★★★½

This film is both beautiful and horrific: it warns of the dangers of nuclear warfare and environmental destruction, and at the same time encourages those fighting against tyranny.

More reviews

Nosegay’s most liked list

Maple Leaf Viewing
Jiraiya the Hero
An Unforgettable Grudge

(Essentials of Japanese Cinema, Pt. 1) Early Japanese Cinema, 1899-1935

I created this list based on the curriculum for my Japanese cinema class.

Pt. 1, Early Japanese Cinema: boxd.it/97YQW
Pt. 2, Silent Ozu: boxd.it/97YY2
Pt. 3, Early Sound Cinema: boxd.it/97Z1q
Pt. 4, Postwar Ozu: boxd.it/97Z40
Pt. 5, Kurosawa and the World: boxd.it/97Z7o
Pt. 6, Mizoguchi and the Sublime: boxd.it/97Zx2
Pt.…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Gingerdead Man
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Abandoned Block

Films Nosegay watched in 2020

  • The Trip to Spain
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Tenant
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Immaculate Conception of Little Dizzle
  • Jurassic Park
  • Night on the Galactic Railroad
  • Summer Days with Coo
  • Sweet Bean
  • Caché
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Illusionist
  • Agnès Varda: From Here to There
  • Paprika
  • Santa, the Fascist Years
  • The Voice of the Violin
  • Free Voice of Labor: The Jewish Anarchists
  • Tammy and the T-Rex
  • Millennium Actress
  • Ex Machina
  • South
  • It's Alive
  • Là-bas
  • Good Morning
  • Black Panthers
  • QT8: The First Eight
  • Agnès Varda: From Here to There
  • House
  • Thunder Road
  • The Cremator
  • Loop
  • Water Lilies
  • My Neighbor Totoro
  • The Cat Returns
  • Whisper of the Heart
  • A Class to Remember
  • Cast Away
  • Duck Soup
  • My Little Pony: The Princess Promenade
  • The Phantom Tollbooth
  • Badlands
  • It's Tough Being a Man
  • Idiocracy
  • After Hours
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • Time Bandits
  • Hunger
  • Throne of Blood
  • Ringing Bell
  • Peeping Tom
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Coma
  • Minamata: The Victims and Their World
  • Spellbound
  • The Trip to Italy
  • The Trip
  • Boy
  • The Hobbit
  • The Abandoned Block
  • YARLUNG
  • The Box Assassin
  • Mogu and Perol
  • Columbus
  • The Happiness of the Katakuris
  • Speechless: The Polar Realm
  • Tomboy
  • Meshes of the Afternoon
  • Return to Oz
  • The Danish Poet
  • Lady Snowblood
  • Vanilla Sex
  • I-94
  • Madame Tutli-Putli
  • Anima
  • Footlight Parade
  • Mysterious Skin
  • Bao
  • Destino
  • Doodlebug
  • An Actor's Revenge
  • Timecrimes
  • 7p., cuis., s. de b., … à saisir
  • The Horse
  • Vive Le Tour
  • Election
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Halloween
  • Kiki's Delivery Service
  • Trick 'r Treat
  • Audition
  • Mother
  • Diabolique
  • Teeth
  • The Fiancés of Macdonald Bridge
  • The Silence of the Lambs
  • November
  • The Stepford Wives
  • The Hours
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Un Chien Andalou
  • My Neighbors the Yamadas
  • Midsommar
  • The Comb
  • Host
  • Us
  • Entre Nous
  • The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection
  • La Jetée
  • Atlantiques
  • Climax
  • Suspiria
  • Suspiria
  • Kirikou and the Sorceress
  • Altered States
  • Ernest & Celestine
  • Carnival of Souls
  • The Vanishing
  • A Town Called Panic
  • The 5,000 Fingers of Dr. T.
  • The Slumber Party Massacre
  • Overlord
  • No Home Movie
  • Videodrome
  • Rashomon
  • Evil Dead II
  • The Thing
  • The Evil Dead
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Stille Nacht I: Dramolet
  • Mandy
  • Coda
  • The Wicker Man
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The Painting
  • The Little Shop of Horrors
  • Late Spring
  • The Gingerdead Man
  • Fantastic Mr. Fox
  • Alice in Wonderland
  • Birdboy: The Forgotten Children
  • The Song of Styrene
  • All the Boys Are Called Patrick
  • 24 Hours in the Life of a Clown
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Les 3 Boutons
  • House Specialty
  • Dead Times
  • The Snails
  • Danton
  • This Is Not a Film
  • Scream
  • One Nation, One King
  • The Gore Gore Girls
  • Farewell, My Queen
  • I Lost My Body
  • Pom Poko
  • The Secret World of Arrietty
  • An American Werewolf in London
  • My Octopus Teacher
  • Stop Making Sense
  • Hereditary
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Unpregnant
  • When Marnie Was There
  • Cinnamon the Movie
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Ponyo
  • Alps
  • Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore
  • Taxi
  • The Garden of Words
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • It's Such a Beautiful Day
  • A Bucket of Blood
  • Kramer vs. Kramer
  • Another Year
  • Happy-Go-Lucky
  • The Squid and the Whale
  • Spree
  • House
  • The Witch
  • The Social Network
  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans
  • Moon
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Re-Animator
  • Animal Farm
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Requiem for a Dream
  • Ford v Ferrari
  • Cloverfield
  • One Self: Fish/Girl
  • Aliens
  • Witch Madness
  • Alien
  • Tickled
  • The Blair Witch Project
  • Young Ahmed
  • Palm Springs
  • Donnie Darko
  • My Life as a Zucchini

World map

Highly rated films Nosegay is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Minari
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more