2021

Nosegay Nosegay’s year in review

Highest rated films

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Belladonna of Sadness

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★½

  • Love Exposure

    ★★★★½

  • Pink Flamingos

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 188 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Dark Matters

Jan 1

Most Watched

The Mitchells vs. The Machines

twice

The Death of Stalin

twice

Last Film

Encanto

Dec 30

Genres, countries & languages

Horror
60 films
Drama
57 films
Comedy
49 films
Animation
45 films
Fantasy
40 films
Sci Fi
38 films
Adventure
36 films
Thriller
32 films
Family
28 films
Action
27 films
USA
114 films
Japan
31 films
UK
25 films
France
18 films
Canada
9 films
Germany
8 films
Belgium
4 films
China
3 films
Ireland
3 films
South Korea
3 films
English
145 films
Japanese
28 films
French
14 films
German
11 films
Spanish
9 films
Italian
8 films
Chinese
5 films
Korean
5 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 132 Added 1294

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nosegay’s most liked review

My Little Pony: A New Generation

My Little Pony: A New Generation

★★★½

I...actually kind of loved this.

More reviews

Nosegay’s most liked list

Dave Made a Maze
The Incredible Shrinking Man
The Mitchells vs. The Machines

Neurodiversity in Film

Movies with either explicit or implied neurodiversity, included regardless of whether its good or bad representation. Check the notes for why I added a movie to this list.

This list is non-comprehensive – I'm trying to pick specific examples that stand out to me. That being said, feel free to…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Woman in the Dunes
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Finding Jesus
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

A Home on the Range: The Jewish Chicken Ranchers of Petaluma

Films Nosegay watched in 2021

  • Encanto
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Ice Age
  • Wolfwalkers
  • Best in Show
  • Princess Mononoke
  • Into the Inferno
  • Grizzly Man
  • The Raven
  • ThanksKilling
  • Prisoners of the Ghostland
  • Last Night in Soho
  • Carrie
  • Fear Street: 1666
  • Fear Street: 1978
  • Fear Street: 1994
  • Phenomena
  • The Shout
  • The Purge
  • Creep
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • The Amusement Park
  • Muppets Haunted Mansion
  • Willy's Wonderland
  • Hack-O-Lantern
  • Demons
  • The Hunt
  • 28 Days Later
  • Poltergeist
  • Wolf's Hole
  • Army of Darkness
  • My Little Pony: A New Generation
  • Marie Antoinette
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Coherence
  • Malignant
  • Arlo the Alligator Boy
  • Love and Monsters
  • Waltz with Bashir
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Finding Jesus
  • Where Did I Come From?
  • Pink Flamingos
  • Jennifer's Body
  • A Glitch in the Matrix
  • Son of the White Mare
  • Jesus Shows You the Way to the Highway
  • Häxan
  • The Flying Koffer
  • The Secret of the Marquise
  • J.R. “Bob” Dobbs and The Church of the SubGenius
  • Annette
  • The Adventures of Prince Achmed
  • The Plague Dogs
  • Felix in Hollywood
  • Gertie the Dinosaur
  • Fantasmagorie
  • A Snake of June
  • Suicide Club
  • Dreams of Toyland
  • The Prolific Magical Egg
  • Poor Pierrot
  • The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water
  • Ju-on: The Curse
  • Belladonna of Sadness
  • Shrek
  • Gemini
  • Kapaemahu
  • The Secret of NIMH
  • The Emperor's New Groove
  • The Suicide Squad
  • Ringu
  • Parasite Eve
  • Black Swan
  • The Drifting Classroom
  • The Green Knight
  • Haunted School
  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Crazy, Not Insane
  • Feels Good Man
  • Howl's Moving Castle
  • Demon City Shinjuku
  • Dead Man
  • Space Jam: A New Legacy
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Lily C.A.T.
  • Vampire Hunter D
  • Loki
  • Shiva Baby
  • Over the Moon
  • ¡Cóme!
  • The Karate Kid
  • Battle Royale
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda
  • Black Widow
  • Bo Burnham: Inside
  • The Death of Stalin
  • The Big Lebowski
  • Green Room
  • In a Corner
  • 4444444444
  • Woman in the Dunes
  • Wish Dragon
  • The Lion King 1½
  • The Lion King II: Simba's Pride
  • The Lion King
  • Luca
  • Liz and the Blue Bird
  • Top Secret!
  • Love Exposure
  • Solo: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Hills Have Eyes
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Mad Max: Fury Road
  • Onibaba
  • Baghead
  • Gamera vs. Guiron
  • The Matrix
  • The Band's Visit
  • Hellraiser
  • The Company of Wolves
  • The Elephant Man
  • Dave Made a Maze
  • Bad Taste
  • Another Round
  • Jallikattu
  • Kill Your Darlings
  • Alice
  • The Vast of Night
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Phase IV
  • Gumby: The Movie
  • The Farewell
  • Thunder Road
  • Sonic the Hedgehog
  • Them!
  • Urusei Yatsura: Beautiful Dreamer
  • Mimic
  • The Point
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Godzilla vs. Kong
  • Excalibur
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Shivers
  • Save the Green Planet!
  • The Cameraman
  • Pretend It's a City
  • Rabid
  • Joint Security Area
  • American Dream
  • The Mouse That Roared
  • The Incredible Shrinking Man
  • 20 Million Miles to Earth
  • The Death of Stalin
  • Kamen Rider ZO
  • A Home on the Range: The Jewish Chicken Ranchers of Petaluma
  • Eraserhead
  • Corman's World
  • The Velvet Vampire
  • Possessor
  • Filming Desire: A Journey Through Women’s Cinema
  • Hamilton
  • Rafiki
  • Weekend
  • Thelma & Louise
  • Promising Young Woman
  • Two Knights of Vaudeville
  • Do the Right Thing
  • Black Girl
  • Vivre Sa Vie
  • The Masque of the Red Death
  • The Black Cat
  • Billy Elliot
  • Village of the Damned
  • Wavelength
  • 8th Continent
  • Fry Day
  • The Great Train Robbery
  • A Trip to the Moon
  • Hapax Legomena I: (nostalgia)
  • Un Chien Andalou
  • The Becoming Box
  • Dark Matters

World map

Highly rated films Nosegay is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Monica and Friends: Lessons
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more