Margherita has logged 70 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★
Edit this entry  
30
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
30
Coupling

Coupling

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
29
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Rhythm 23

Rhythm 23

1923
×
★★½
Edit this entry  
28
In omaggio all'arte italiana!

In omaggio all'arte italiana!

2015
×
★★
Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★½
Edit this entry  
28
Film Study

Film Study

1926
×
★★★
Edit this entry  
28
For My Crushed Right Eye

For My Crushed Right Eye

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Letter from a Filmmaker to His Daughter

Letter from a Filmmaker to His Daughter

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Water for Maya

Water for Maya

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Edit this entry  
26
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Shift

Shift

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Violin Fase

Violin Fase

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Young Person's Guide to Cinema

Young Person's Guide to Cinema

1974
×
★★½
Edit this entry  
23
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Cage

The Cage

1962
×
★★★
Edit this entry  
21
Mosaic

Mosaic

1965
×
★★
Edit this entry  
21
Phantom

Phantom

1975
×
★★½
Edit this entry  
21
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Labyrinth Tale

Labyrinth Tale

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
Butterfly

Butterfly

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
1986 Summer

1986 Summer

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Connection

Connection

1981
×
Edit this entry  
19
Matrix III

Matrix III

1972
×
Edit this entry  
19
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
Edit this entry  
19
Sway

Sway

1985
×
Edit this entry  
19
Dots

Dots

1940
×
Edit this entry  
19
Rythmetic

Rythmetic

1956
×
Edit this entry  
19
Loops

Loops

1940
×
Edit this entry  
17
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Annie

Annie

2013
×
Edit this entry  
15
Que Dalle

Que Dalle

2015
×
Edit this entry  
15
Ama

Ama

2015
×
Edit this entry  
15
Shudō

Shudō

2015
×
Edit this entry  
15
EVE

EVE

2015
×
Edit this entry  
15
Duo

Duo

2015
×
Edit this entry  
15
Sundown

Sundown

2020
×
Edit this entry  
15
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry