bojana has logged 102 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
They Live

They Live

1988
×
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry