mattias has logged 28 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All Things Fair

All Things Fair

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry