RSS feed for Not Leslie
  • Top Gun

  • Sid & Nancy

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★

  • To Live and Die in L.A.

  • Back to the Future

    ★★★

  • Brazil

  • The Breakfast Club

  • Friday the 13th: The Final Chapter

  • Blade Runner

  • Thief

  • Heaven's Gate

  • 1941

  • Alien

    ★★

  • The Brood

  • Apocalypse Now

    ★★

  • Superman

  • Convoy

  • Damien: Omen II

  • Sorcerer

  • Taxi Driver

    ★★★

  • Jaws

    ★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

  • The Exorcist

  • The Long Goodbye

  • Straw Dogs

  • A Clockwork Orange

  • Night of the Living Dead

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • House on Haunted Hill

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • High Noon

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Night Monster

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • Triumph of the Will

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★★