RSS feed for Humod
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★
Edit this entry  
24
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Bandits of Orgosolo

Bandits of Orgosolo

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
13
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Capernaum

Capernaum

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Amateurs

Amateurs

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Sunday's Illness

Sunday's Illness

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Still Life

Still Life

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★½
Edit this entry  
30
White Dog

White Dog

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mamnou Fi Laylat El-Dokhla

Mamnou Fi Laylat El-Dokhla

1975
×
★½
Edit this entry  
17
The Begger

The Begger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hamam in Amsterdam

Hamam in Amsterdam

1999
×
★★
Edit this entry  
15
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Honeymoon

Once Upon a Honeymoon

1942
×
★★★½
Edit this entry  
17
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
17
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
22
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★
Edit this entry  
05
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
In the White City

In the White City

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

1966
×
★★★★½
Edit this entry