Sort by

jeff has logged 47 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manhattan

Manhattan

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry