Sort by

jeff has logged 309 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
Read the review Edit this entry  
09
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry