Sort by

jeff has logged 31 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doppelganger

Doppelganger

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry