Sort by

jeff has logged 198 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry