Sort by

Kai has logged 29 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Welcome, or No Trespassing

Welcome, or No Trespassing

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days

Days

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry