RSS feed for Prashanth

Prashanth has logged 88 entries for films released in 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Sinatra: All or Nothing at All

Sinatra: All or Nothing at All

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Baahubali: The Beginning

Baahubali: The Beginning

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Haraamkhor

Haraamkhor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
Edit this entry  
25
Parisienne

Parisienne

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Talvar

Talvar

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Thithi

Thithi

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★½
Edit this entry  
13
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Visaranai

Visaranai

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
Dum Laga Ke Haisha

Dum Laga Ke Haisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mia Madre

Mia Madre

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mistress America

Mistress America

2015
×
Edit this entry