notstephtinsley has written 45 reviews for films during 2020.

  • Frank

    Frank

    ★★★★

    i went to see this movie in high school specifically because i wanted to see michael fassbender’s face and was disappointed to discover his face was hidden throughout the entire film.

  • The Prom

    The Prom

    ★★

    i’m only overhearing my mom and sister watching the press screener for this movie as i cry in my bed in pain with dry sockets and it’s too much. if musical numbers are not motivated by the plot of the film they annoy me.

  • White Chicks

    White Chicks

    ★★★

    this movie could have only come out when it did and no other year besides that.

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★★

    this film is the definition of CAMP. it is more than a documentary. it is a puppet show. it’s a makeup tutorial. it’s incredibly sad but there’s lots of sparkle. plz watch!

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★½

    the last words of this film will make you go, “huh? they ended it like that?”

  • Chicken Little

    Chicken Little

    ★★★

    i would never clown my own child in public like this. defend your child’s crazy ass to the death out in public, then tell them the fuck off in private at home. parenting 101 duh!

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★

    my nephew fell asleep 15 mins in so it was a flop unfortunately....

  • Let Him Go

    Let Him Go

    ★★★½

    was not expecting this movie to be good but it was better than okay. white hicks really are strapped and will shoot anybody over anything. the native american guy was hot as fuck and didn’t die (thank god). diane lane is a bad bitch and they had to age her with makeup cuz she hasn’t aged a bit. black women will risk it all for kevin costner just because he made out with whitney houston once in the bodyguard. we are still shackled.

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★

    so this old white man achieves immortality and spends his free time terrorizing cute + diverse friend groups around the US? trump’s america.

  • Planet of the Apes

    Planet of the Apes

    ★★★

    this movie is good because the white characters don’t speak.

  • Our Planet

    Our Planet

    ★★★★★

    me and ariel watched this high all day long and cried about how humans are destroying our beautiful earth and all its precious ecosystems. did you know 100 million sharks are murdered every year for no fucking good reason? and humans have the audacity to be afraid of a shark bite while swimming in the ocean we polluted. humans don’t deserve rights. the apes should take over from here. i’m gonna go watch planet of the apes now.

  • Dreamgirls

    Dreamgirls

    ★★★★★

    this is for my people whose black/poc mom played the soundtrack to this movie in the car every single day of 2007