• Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★½

    the last words of this film will make you go, “huh? they ended it like that?”

  • Chicken Little

    Chicken Little

    ★★★

    i would never clown my own child in public like this. defend your child’s crazy ass to the death out in public, then tell them the fuck off in private at home. parenting 101 duh!

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★

    my nephew fell asleep 15 mins in so it was a flop unfortunately....

  • Let Him Go

    Let Him Go

    ★★★½

    was not expecting this movie to be good but it was better than okay. white hicks really are strapped and will shoot anybody over anything. the native american guy was hot as fuck and didn’t die (thank god). diane lane is a bad bitch and they had to age her with makeup cuz she hasn’t aged a bit. black women will risk it all for kevin costner just because he made out with whitney houston once in the bodyguard. we are still shackled.

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★

    so this old white man achieves immortality and spends his free time terrorizing cute + diverse friend groups around the US? trump’s america.

  • Planet of the Apes

    Planet of the Apes

    ★★★

    this movie is good because the white characters don’t speak.

  • Our Planet

    Our Planet

    ★★★★★

    me and ariel watched this high all day long and cried about how humans are destroying our beautiful earth and all its precious ecosystems. did you know 100 million sharks are murdered every year for no fucking good reason? and humans have the audacity to be afraid of a shark bite while swimming in the ocean we polluted. humans don’t deserve rights. the apes should take over from here. i’m gonna go watch planet of the apes now.

  • Dreamgirls

    Dreamgirls

    ★★★★★

    this is for my people whose black/poc mom played the soundtrack to this movie in the car every single day of 2007

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★★

    sacha baron cohen and his team got more intel than the cia on god

  • Ghost World

    Ghost World

    ★★★

    completely forgot that there’s an entire plot line centered on steve buschemi’s weird collection of antique minstrel posters. i guess ScarJo isn’t the most problematic character in this movie after all...

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★

    When this came out, I flew out to the southside of Chicago to see the movie at the ghetto theater where everyone cracks jokes and gives commentary throughout to enjoy the film as it was meant to be enjoyed. the commentary was better than the script, no shade to jordan...

  • Halloweentown II: Kalabar's Revenge

    Halloweentown II: Kalabar's Revenge

    ★★★½

    directed by nyu legend mary lambert. the way marnie just let some random white nigga into her grandma’s altar-space and literally ruined everything.... dick is more powerful than magic sometimes.