notstephtinsley has written 21 reviews for films rated ★★★★ .

  • Le Bonheur

    Le Bonheur

    ★★★★

    niggas ain’t shit

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★

    i rewatched because hbo listed this as an “aquarius film” and they couldn’t have been more on point. also bald natalie portman is peak portman in my opinion.

  • Wild Tales

    Wild Tales

    ★★★★

    the last wedding story felt like watching an episode of love and hip hop: atlanta pero blanca

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★

    The cinematography, blocking, dialogue, and performances were fantastic. There were many shots and camera moves in this that took my breath away blah blah blah fuck 12 but more importantly let’s get into my notes:

    1) I got distracted from the plot because i wanted to fuck nearly every dude I saw in this movie. Also realizing that every rich art dude in downtown new york tries to dress like they’re from the projects outside Paris because of this film. …

  • Sunset Boulevard

    Sunset Boulevard

    ★★★★

    toxic scorpio/theater kid behavior displayed on screen. i watched this movie high last night in my friend’s backyard and i cried from laughter, but make no mistake— this is a perfect film. this movie is rated C for Camp.

  • Fire in My Belly

    Fire in My Belly

    ★★★★

    very sweet, personal vignettes on community and identity in london. a must watch!

  • Adam's Rib

    Adam's Rib

    ★★★★

    there is nothing hotter than debating against your bae on the courtroom floor for everyone to see… SEX!

  • David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia

    ★★★★

    i wanna kiss david byrne on the mouth, is that weird?

  • Fatherhood

    Fatherhood

    ★★★★

    i don’t care much for kevin hart but i cried throughout this film. whoever did the casting for this movie should receive an NAACP Image Award for getting the dark skinned shade ranges in the family right FOR ONCE!

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    as someone who grew up in politics, bitches really be out here playing games with people’s lives for clout and it’s shocking. never trust a bottle redhead. the closest thing to a normcore film yorgos will ever make so you know his shit is usually weird asl.

  • Camp Rock

    Camp Rock

    ★★★★

    this movie is the reason i gave myself bangs in the 5th grade. huge mistake. good movie though!

  • My Octopus Teacher

    My Octopus Teacher

    ★★★★

    i cried throughout this movie and now i feel ~extremely~ conflicted any time there’s grilled octopus on the menu. My heart says no but my stomach says yes…