RSS feed for abi ✨

abi ✨ has written 124 reviews for films during 2018.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

    I love the concept but the plot wore a little thin & getting stuck in a loop of replaying the same scene 3 times over was 😖😖😖🤧

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

    Ethan acting like sprinting everywhere is the only viable form of transport is me playing any role-playing video game.

    Also, as a side note, those helicopter scenes........tom cruise is something else.....

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★

    .......I never knew Thor had a personality !! I LIVE

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    Fermin was a little BITCH and I.....cried like a bitch :(((((

  • Murder on the Orient Express

    Murder on the Orient Express

    ★★★★

    for the first 30 minutes I thought kenneth branagh was ewan mcgregor












    [ I KNOW this film is messy & has its flaws but....it was low-key rlly entertaining?? Sad that such a cast & good concept/base material went to waste but I had fun lol. I LOVE murder train concepts bc it reminds me of professor Layton.
    Plus the song 'The Armstrong Case'???? jonny greenwood is shaking.]

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★½

    Roy's 10 second speech is probably the best thing about Blade Runner & I wish the rest of the film was as consistent & passionate in it's discussion of such themes :////////

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

    J.K rowling continues making content that is careless, draining & 90% reliant on milking out feelings of nostalgia... except I don't really know if Harry Potter as a series can even be catergorised as nostalgic anymore. For things to be nostalgic they have to be left alone so upon rediscovery they can bring long lost feelings of joyful remembrance and reminiscence. For the past decade, I haven't been able to forget about this damned series for one blissful moment. Every primark…

  • Widows

    Widows

    ★★★★

    Now I really want a westie

  • End of Watch

    End of Watch

    ★★★½

    jake gyllenhaal is bald because he listened to thank u, next.

  • Tropical Fish

    Tropical Fish

    ★★★★½

    "Looks so stupid, no wonder he got kidnapped."

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★½

    The one shot with the oranges...😭😭😪😪😰😨😱👏🏻👏🏻

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★

    when they inevitably make another sequel can the kid being babysitted please be the lead