RSS feed for abi ✨

abi ✨ has written 75 reviews for films during 2019.

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★½

    There’s a lot of technical aspects of this film that I didn’t really enjoy. The comments that it’s shot like The Office hit the nail on the head and generally I feel like the shakey camera movements feel misplaced and take away from some of the spectacular performances displayed within this film. I also didn’t enjoy a lot of the jarring audio choices.

    However, I loved the story and found it a really fascinating look at faith and corruption within…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Ms Greta Gerwig knows how to leave me sat crying in the cinema 😰

    Amy was by far my favourite character and definitely one of the girls that resonated with me the most. Florence Pugh stole the show by taking a character that could have easily been a hateable brat and turned her into a fleshed-out, complex and understandably flawed individual with good intentions. 

    I loved all the March sisters and thought they were all written with care and obvious…

  • Cats

    Cats

    ★★★★

    I understood this musical more when I was 7 than I do now

  • Welcome to Sodom

    Welcome to Sodom

    ★★★★

    It’s no secret that modern technology is not meant to last the test of time. Apple and Samsung have both been fined for deliberately slowing down their devices after two years and everyone knows that whatever electronic device you bought five years ago won’t be able to compete with what’s available right now. So, with such a high-speed conveyor belt of technology flowing through our culture – what happens to the devices that we will inevitably throw away?

    Agbogbloshie is…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Subtle, sad yet somewhat sweet. I love how there’s so many minute details that the film nods back to - it really threads the whole story together in such a lovely manner. Adam Driver is amazing.

  • mid90s

    mid90s

    ★★

    ....what was it even about. 

    Idm films with minimal story but there was little depth, character development or anything else to back this film up. It was messy, unfocused and rather shallow. The dialogue wasn’t even that good.

    Also....that scene between sunny suljic & alexa demie is FUCKED & showcases some pretty immoral filmmaking tbh.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    Definitely one of Scorsese’s most vulnerable films. There’s a lot of humour in this film (to me, at least) Al Pacino is hilarious as the eccentric, fastidious but lovable Jimmy Hoffa. However, the last hour or so hits like a ton of bricks. Gangster types almost always have a downfall, but seeing a character in such slow, isolated decay is really heartbreaking. Frank’s inability to process things until it’s too late (or if at all) really leaves you feeling like you have a knot in your stomach. Also, the last shot/few lines of dialogue are just crushing.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    daniel craig said eat the rich!!

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★

    Didn’t have as much charm & harmony as the first one and plot felt very thin. However, it’s a really cute film with some sweet songs and I like the useless gecko.

  • The Knight Before Christmas

    The Knight Before Christmas

    ★★½

    Ngl when I first saw the teasers photos, I thought for a sec that Robert Pattinson was playing the knight. Bit disappointed he’s not.

    Cute film and I like the fact the knight is from Norwich 🤙🏻

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★½

    Shawn Mendes & Camila Cabello WISH they had what Marley & Marley have

  • Tell Me Who I Am

    Tell Me Who I Am

    ★★★½

    Wow. I can’t even come to terms with this. How can such shocking evil exist?