RSS feed for abi ✨

abi ✨ has written 30 reviews for films during 2020.

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★

    There’s such a beautiful nerve & general lack of hesitation to this film but there’s still something that didn’t 100% do it for me. Maybe it’s Michael Keaton’s overacting (which you’d think would be impossible in a film like this???) that didn’t allow me to fully enjoy his character as much as I wanted to or maybe I’m just boring and found the whole thing - mostly plot-wise - a little too messy?? Regardless it still showcases some of Tim Burton’s best visuals and visions and winona’s red dress is a BEAUTY🤧

  • Edward Scissorhands

    Edward Scissorhands

    ★★★★½

    This is the saddest film ever 🥺🥺🥺🥺 can’t Edward have ONE thing?????🤧🤧🤧🤧

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia!

    ★★★★½

    Donna says she has no money yet employs like a 100 people.....we need to see Donna’s tax returns for this one

  • Scarface

    Scarface

    ★★★★★

    “You know what capitalism is? Getting fucked!”

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★★

    “But I ain’t dying from that shit. You will not kill Paul.”


    Wow, Delroy Lindo is astonishing in this role.

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    ★★★½

    Kinda got the feeling that this was a documentary that really only scratched the surface on Epstein & his associates. However, it’s still really important in that it provides a voice to all his victims.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    where’s jar jar binks when you need him?

  • Steel Magnolias

    Steel Magnolias

    ★★★½

    At first, I felt the pacing of the film was a little off. So much time is spent watching the women chat and hang around Truvy’s salon, that what happens to Shelby just feels so sprung out of the blue and unexpected. But then I guess, that’s the point. Life comes at you fast.

    Sure the clues were there all along (her moment on her wedding day, the health concerns with Junior, the transplant, etc) but you, along with the…

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★½

    I can see why some people really love this film but it just didn’t quite hit the mark for me! Just felt it was a little too repetitive at times and a lot of themes just didn’t land as well as I had hoped. Still, thought the music was amazing as was the use of hidden cameras.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★½

    She is THE blueprint

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★½

    Sorry the social network but legally blonde is the elite Harvard film 😌😌😌

  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★★

    What an articulate, sensitive & complex look at friendship, womanhood & the progression of trauma.

    Female friendships really are the glue that hold the world together 🤧💖✨